Корупційний скандал із Чернишовим: як Зеленський втрачає довіру через схеми наближених

Термінове «відрядження» міністра національної єдності Олексія Чернишова загрожує репутації президента Володимира Зеленського. За даними ZN.UA, за Чернишовим, якого НАБУ підозрює в корупції, терміново вирушив співвласник «Кварталу 95» Тимур Міндіч. Його мета — переконати міністра повернутися до України, обіцяючи передати справу від НАБУ до іншого, лояльнішого до Офісу президента (ОП), правоохоронного органу за схемою, схожою на справу Олега Татарова. Офіційних підтверджень цих домовленостей немає, але чутки посилили підозри в мафіозних методах влади.

Про це повідомляє АНТИКОР.

Журналіст Михайло Ткач у Telegram повідомив, що Чернишов повернувся, ймовірно, повіривши в гарантії. Проте його сім’я залишилася в Європі, що може свідчити про недовіру до обіцянок Міндіча. Зеленський заявив, що Чернишов був «у відрядженні», намагаючись зберегти обличчя після скандалу, але мовчання ОП і відсутність коментарів від НАБУ, САП чи ДБР лише погіршують ситуацію.

Олексій Чернишов, ексміністр розвитку громад і голова НАК «Нафтогаз» із 2022 року, був ключовим куратором «Великого будівництва». НАБУ розслідує його причетність до схем, де KSM Group передавала елітні квартири чиновникам за сприяння в отриманні земельних ділянок і дозволів. У справі фігурують помічники Чернишова та його партнери. Після витоків інформації та підготовки обшуків Чернишов раптово виїхав «у відрядження», можливо, до Австрії чи Швейцарії, без чітких деталей від ОП.

Цей скандал — лише один із багатьох, що супроводжують Зеленського. У перші роки його правління корупційні звинувачення гасилися «переведенням стрілок» на попередників, зокрема Петра Порошенка, та народною підтримкою. Однак із часом скандали накопичувалися, а рейтинг падав. Війна тимчасово відволікла увагу, але не зупинила махінації. Зеленський, який позиціонував себе як лідер боротьби з ворогом, не пояснив, чому замість зміцнення армії кошти йшли на проєкти на кшталт «Великого будівництва», яке називали «Великим крадівництвом».

Західні партнери дедалі частіше звинувачують владу в розкраданні допомоги. Журналіст Сеймур Херш із посиланням на джерела в ЦРУ заявив, що Україна могла привласнити до $400 млн на пальне та озброєння. Виявлено закупівлі пального через російських посередників, неякісної форми, броні, касок і фіктивні контракти. ЦРУ передало Зеленському список із 35 причетних чиновників і бізнесменів, пов’язаних із ОП. Десятьох звільнили, але розслідувань не було, а схеми тривали.

Серед гучних справ Міноборони: В’ячеслав Шаповалов ($330 млн на завищених закупівлях їжі, зокрема яйця по 17 грн), Богдан Хмельницький (арешт за неякісне обмундирування), Артем Шило (95 млн грн на трансформаторах) і Андрій Смирнов (незаконне збагачення на 15,7 млн грн). Олексій Резніков, ексміністр оборони, пішов у відставку у 2023 році після скандалів із завищеними цінами та неякісною формою, але уникнув обвинувачень і співпрацює з GLOBSEC у Братиславі.

Особливо кричущим є скандал із фортифікаціями. У 2024 році ЗМІ виявили, що з 38 млрд грн на укріплення значна частина пішла на фіктивні проєкти. Денис Ярославський заявив про відсутність мін, траншей і бетонних споруд у Харківській, Донецькій, Дніпропетровській і Сумській областях. За даними FT, відкрито 30 справ щодо розкрадання $483 млн. Ексрадники ОП Арестович і Безугла звинуватили Генштаб у саботажі, а Дмитро Разумков зазначив, що будівництво хаотичне, а кошти розпорошуються без завершення об’єктів. Відсутність укріплень послаблює оборону, змушуючи бійців копати траншеї під вогнем.

Скандал із Чернишовим підкреслює системну проблему: наближені до Зеленського уникають відповідальності. Перемови з втікачем, мовчання ОП і чутки про втручання Міндіча нагадують кланові розборки, а не демократичне управління. Поки партнери запитують, куди йдуть їхні мільярди, корупція загрожує обороні та репутації України.

Більше актуальних матеріалів по темі

Столична прокурорка Вікторія Гончарова незаконно користується елітним Bentley Bentayga

Прокурорка управління нагляду за додержанням законів Нацполіцією Київської міської...

Прокурор Кіровоградщини Стрелюк ховає мільйонні статки: декларації зникли з реєстру НАЗК

Очільник прокуратури Кіровоградської області Ян Стрелюк домігся вилучення своїх...

Мільйонер Алієв під прицілом: Нацполіція викрила схему відмивання 1,5 млрд грн і фінансування тероризму

Національна поліція розслідує кримінальне провадження №42022000000001167 проти компаній, пов’язаних...

Екс-“регіонал” Омельяненко скупив київський завод “Імпульс” для елітної забудови попри арешт майна

Колишній лідер фракції Партії регіонів у Київраді Олексій Омельяненко,...

Хабар у рожевому пакеті: чому нардеп Кузьміних уникає покарання за корупцію

Справа народного депутата Сергія Кузьміних стала одним із найгучніших...

Родина Євтягіних із російськими паспортами веде бізнес у РФ і уникає санкцій в Україні

Санкції РНБО щодо громадян і юридичних осіб рф почали...

БЕБ викрило схему відмивання 1,78 млрд грн за участю «Столичної Ювелірної Фабрики»

Детективи Бюро економічної безпеки (БЕБ) розкрили масштабну схему ухилення...

Депутат на пільгах: як Артем Кунаєв отримує бюджетні кошти за оренду квартири, пов’язаної з його родиною

Народний депутат від «Слуги народу» Артем Кунаєв отримує з...

Керівник Кіровоградської прокуратури Ян Стрелюк може бути причетним до аграрних схем на Полтавщині

Керівник прокуратури Кіровоградської області Ян Стрелюк, який раніше очолював...