Як корупціонер і шанувальник закордонного відпочинку Михайло Янчук повернувся на керівну посаду під час війни?

Михайло Янчук, голова офісу НКЦПФР, нещодавно опинився в центрі скандалу через свій відпочинок у Фінляндії, який він оформлював як службове відрядження. Проте це лише одна з численних проблем із законом, які супроводжують його кар’єру. Саме через корупційні звинувачення Янчука звільнили з посади голови Держводагентства в жовтні 2024 року.

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) проводить перевірки щодо можливих порушень антикорупційного законодавства посадовими особами державних установ. У їхньому полі зору опинилося Державне агентство водних ресурсів України (Держводагентство), яке у той час очолював Михайло Янчук.

Під час перевірки НАЗК виявило численні невідповідності в діяльності Держводагентства, про що було повідомлено Кабінет Міністрів України. Згідно з чинним антикорупційним законодавством, голова Держводагентства зобов’язаний забезпечувати функціонування каналів для повідомлення про можливі факти корупції або правопорушення серед співробітників. Це передбачає створення умов для викривачів, які можуть подавати інформацію через внутрішні чи зовнішні канали. Ця інформація має розглядатися уповноваженою особою не пізніше ніж через десять робочих днів із моменту її внесення до Єдиного порталу повідомлень викривачів (Портал). Результати розгляду повинні надаватися заявнику у повному обсязі.

Порядок ведення Порталу був затверджений наказом НАЗК у січні 2023 року, а Держводагентство під’єднали до системи в лютому 2024 року. Головою організації, відповідальним за цей процес, був Михайло Янчук. Однак, лише у вересні 2024 року Янчук призначив Максима Леонідовича Рівтіна в.о. керівника організації, надавши йому відповідні права доступу до Порталу.

Відповідно до процедур, керівник організації повинен надавати доступ уповноваженим особам протягом десяти робочих днів з моменту підключення до Порталу. Проте, фактично доступ був наданий лише 6 вересня 2024 року, коли Максим Рівтін додав користувача пані Людмилу з роллю «Керівник уповноваженого підрозділу».

Через ці затримки інформація, яка була подана в червні 2024 року до Держводагентства через Портал і стосувалася першого заступника голови агентства, залишалася недоступною для розгляду. Це стало наслідком свідомих дій Янчука, який фактично заблокував розгляд цього повідомлення. Лише після того, як НАЗК у вересні 2024 року розпочало перевірку, Держводагентство розглянуло повідомлення про корупцію і надало відповідь заявнику 13 вересня 2024 року. Проте ці дії були здійснені з порушенням строків, передбачених законодавством.

Кабінет Міністрів України, який призначив Янчука на посаду і координує діяльність Держводагентства, мав вжити відповідних заходів. У результаті, розуміючи, що уникнути наслідків не вдасться, уряд звільнив Михайла Янчука разом із його заступником Максимом Рівтіним.

Втім, попри скандали, Михайло Янчук опинився на новій посаді – голови офісу НКЦПФР, де одразу потрапив у чергову халепу з фіктивним відрядженням до Фінляндії для відвідування Санта Клауса.

НАЗК вже передало інформацію про порушення Янчука до Кабінету Міністрів, який тепер повинен звільнити його з НКЦПФР і повідомити про це антикорупційні органи.

Більше актуальних матеріалів по темі

Скандал у Дніпрі: фірма з кримінальним минулим отримала 107 млн грн на ремонт лікарні

ТОВ «СК СТРОЙІНВЕСТ», що фігурує у 18 кримінальних провадженнях,...

Директорка Шацького парку Христецька, обвинувачена в розкраданні 1 млн грн, залишається на посаді

Марія Христецька, директорка Шацького національного природного парку, попри судовий...

Бізнес на війні: як директор «Пуратос» Сергій Соловей уникає відповідальності за зв’язки з Росією

Бельгійська корпорація Puratos, що виготовляє продукцію для хлібопекарської та...

Власники Cosmolot підозрюються в ухиленні від сплати 1,15 млрд грн податків

ТОВ «Спейсикс», що володіє брендом онлайн-казино Cosmolot і належить...

Виробник дронів «Укропчик» сплатить 9,6 млн грн за зрив поставок для ЗСУ

ТОВ «Кальхеон», постачальник FPV-дронів «Укропчик» для ЗСУ, має сплатити...

Гендиректор «Лісів України» Болоховець підозрюється у незаконному збагаченні на 7,9 млн грн

Директора державного підприємства «Ліси України» Юрія Болоховця затримали за...

Керівник підрозділу НАБУ Магамедрасулов підозрюється у корупції та зв’язках із РФ

Керівника четвертого підрозділу детективів НАБУ Руслана Магамедрасулова затримали за...

Учасники корупційної схеми в Білгород-Дністровському суді уклали угоду з САП

Вищий антикорупційний суд (ВАКС) затвердив угоду про визнання винуватості...

Ексрадник Резнікова вийшов під заставу у справі про розкрадання $10 млн на формі для ЗСУ

Колишній радник міністра оборони Роман Баликін, якого підозрюють у...