Чернігівські судді Антипець, Оседач та Заболотний звинуватили в “тиску” журналістів, які викрили їхні мільйонні статки

Чернігівський апеляційний суд виніс унікальне рішення, яке не має аналогів в Україні: бізнесмена Олега Авер’янова засудили до семи років ув’язнення за продаж автомобіля, придбаного за власні кошти. «СтопКор» дослідив діяльність суддівської трійки — Валентини Антипець, Миколи Оседача та Валерія Заболотного — і виявив інші сумнівні вердикти. Після публікації розслідування про їхні розкішні статки судді звинуватили медіа у «тиску» та звернулися до Вищої ради правосуддя (ВРП).

Про це повідомляє редакція “СтопКор”.

Справа Авер’янова: продаж авто як злочин

Олег Авер’янов, власник компанії «Пожмашина», отримав сім років в’язниці за те, що продав автомобіль, куплений на власні гроші, без згоди колишньої дружини. Вона звинуватила його у викраденні, хоча сама визнала в суді, що авто придбано за кошти Авер’янова. Прокуратура вимагала 10 років із конфіскацією, але судді Антипець, Оседач і Заболотний зупинилися на семи.

Для порівняння:

  • Сім років отримав киянин за переправлення ухилянтів через кордон.
  • Сторожинецький убивця дістав такий же строк.
  • Агент ФСБ із Прикарпаття — сім років за передачу даних ворогу.

Чому продаж авто прирівняли до таких злочинів? Авер’янов називає вирок замовним і пов’язує його з нардепом Борисом Приходьком.

Судді під прицілом

«СтопКор» виявив, що ця трійця суддів раніше виправдовувала браконьєрів, убивць і затягувала справи топкорупціонерів Чернігівщини. Їхній спосіб життя — квартири в елітних ЖК, заміські будинки, відпочинок на Шрі-Ланці, діти в Європі — не відповідає офіційним доходам. Наприклад, сини одного з суддів живуть у Варшаві, Чикаго, Парижі та Мюнхені, що видно з їхніх соцмереж.

Суддя Оседач у телефонній розмові пояснив: «Сини виїхали до війни, старший працює в Польщі, молодший навчається. Все в рамках Резерв+». Але після розслідування судді подали заяву про «тиск».

Реакція суддів

На сайті Чернігівського апеляційного суду з’явилася заява про «тиск» від «СтопКору». Журналісти дивуються: матеріал стосувався лише статків, а не судових процесів. Судді не спростували дані про майно, що підтверджує їхню правдивість. Одеський НДІ судових експертиз також не знайшов у розслідуванні ознак тиску.

«СтопКор» організував круглий стіл «Тиск на суддів та блокування роботи журналістів», запросивши суддів. Жоден не прийшов. Адвокат Віктор Сурник зазначив: «Хоча б один суддя мав пояснити свою позицію».

Ескалація конфлікту

Судді звернулися до ВРП, звинувативши медіа у втручанні в правосуддя. ВРП підтримала їх, звернувшись до Комісії з журналістської етики та Нацради з телебачення. Чернігівська прокуратура відкрила справу проти «СтопКору». Журналісти вважають це тиском, адже ВРП мала б перевіряти суддів, а не медіа.

Під час зйомок у Чернігові невідомий фотографував знімальну групу за наказом судді Заболотного. Поліція зупиняла авто «СтопКору» на блокпостах, затягуючи перевірки, поки журналісти не покинули область.

Версія Авер’янова

Бізнесмен переконаний: справа — частина рейдерської атаки, за якою стоїть нардеп Приходько. «Це замовне рішення, що перекреслює законодавство. Судді знали, що я — промисловець, сплачую 200 млн грн податків і зарплат, маю 1000 працівників», — каже він. Авер’янов керує «Пожмашиною», яка виробляє 80% техніки для рятувальників. Його ув’язнення може зупинити підприємство.

Депутати Чернігівської облради у 2023 році зверталися до Зеленського, вказуючи на вплив Приходька на суддів і спроби захоплення бізнесу, зокрема «Землі і Волі».

Хто такий Приходько?

Нардеп від «Довіри» відомий із часів Януковича. У 2014 році його звинуватили у розкраданні 2 млрд грн через «Брокбізнесбанк» Курченка. Справа триває.

Майбутнє справи

Авер’янов оскаржуватиме вирок у касаційному суді та готовий дійти до ЄСПЛ. «Судді відповідатимуть за це незаконне рішення», — обіцяє він. Паралельно він будує індустріальний парк на Львівщині, інвестуючи в Україну.

Судді ж уникають коментарів. Заболотний відмовився, Антипець відправила журналістів «до депутатів» — можливо, натякаючи на Приходька.

Висновок

Скандал оголив проблеми судової системи та ймовірну корупцію. Чи вплине це на справу Авер’янова та репутацію суддів — покаже час.

Більше актуальних матеріалів по темі

Лондонська фірма менеджера з кінематографу торгує українськими титано-цирконієвими рудами

Українськими титано-цирконієвими рудами з державного Демурінського гірничо-збагачувального комбінату (ДГЗК)...

ПрАТ «Надра України» під керівництвом Тараса Кузьмича втрачає майно та накопичує борги

Постановою Кабміну №640 від 22 травня 2019 року публічне...

Юрій Нагорняк придбав елітний будинок у Києві з сумнівними обставинами

У 2018 році Юрій Нагорняк, на той час директор...

Депутатка Ганна Коваленко придбала елітний будинок у Києві на тлі сумнівів у статках

У 2020 році Ганна Коваленко, депутатка Київської міської ради...

Нардеп Андрій Стріхарський організував корупційну схему з будівництвом у Києві

Народний депутат від «Слуги народу» Андрій Стріхарський причетний до...

Тетяна Єгорова-Луценко: скандали, розлучення та різке зростання доходів

Голова Харківської обласної ради Тетяна Єгорова-Луценко неодноразово потрапляла в...

Заступниця начальника ДПС Тернопільщини Марія Мельник задекларувала мільйони та елітне майно

Портал «ДонКіхот» проаналізував декларацію про доходи за 2024 рік...

Ексголову Білгород-Дністровської райради Григорія Мельниченка викрили на недостовірному декларуванні 59,6 млн грн

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) завершило перевірку...

Суддю Печерського райсуду Галину Матійчук відправили у відставку з пожиттєвою пенсією

Вища рада правосуддя (ВРП) ухвалила рішення про почесну відставку...