«Гуманітарні» авто для ЗСУ: як солдатів обдурюють через фіктивні фонди

Редакція АНТИКОР отримала лист від військовослужбовця Володимира, який розповів про махінації з так званими «гуманітарними» автомобілями для фронту. Його історія, хоча й обурлива, є типовою практикою в Україні, де «безкоштовні» машини для ЗСУ продають через підставні благодійні фонди, прикриваючись фальшивими документами.

Володимир, солдат 116-ї бригади територіальної оборони, описав схему в листі (ненормативну лексику прибрано): «Шукав пікап подешевше. Знайшов оголошення, де продавець відкрито пише, що машина оформлена через благодійний фонд. Списався з ним, він надіслав акт передачі та сказав, що угоду оформлювали через контору Rozmytny Avto. Заглянув до їхнього чату — люди пишуть, як оформлюють собі машини. Схема така: авто з Європи на єврономерах ввозять в Україну, навіть якщо це пожертва. Його оформлюють на фіктивний фонд, а потім продають на ринку. Ми змушені купувати те, що мали б отримати безкоштовно! Буває, машина взагалі не доїжджає до фронту, а перепродається в тилу. З обіцяних 30 машин до нас доходить максимум 5».

З доданого до листа «Акту приймання-передачі транспортного засобу, що є гуманітарною допомогою» випливає, що автомобіль для фронту «передав» Благодійний фонд «Українська свобода», зареєстрований 10.06.2022 у Рівному. Директоркою є Тхорук Анастасія Володимирівна, засновниками — вона та Корунов Ілля Володимирович. Спочатку засновником був Герасимчук Максим Васильович, який передав права вказаним особам. Хоча це законно, за три роки діяльності фонд не подав жодної звітності, що викликає підозри.

Перевірка відкритих реєстрів виявила додаткові запитання. Контора Rozmytny Avto, згадана в листі, не має слідів у реєстрах. Є лише сторінка у Facebook із посиланням на сайт rozmytnyavto.com.ua, який не працює. Номер телефону (067 778 5283), вказаний на сторінці Rozmytny Avto, збігається з контактом БФ «Українська свобода», що вказує на їхній зв’язок.

Щодо засновників фонду, Герасимчук Максим Васильович — ФОП із Рівного, відомий судовими справами за водіння в нетверезому стані. У 2020 році він працював брокером у «Голден брок». Тхорук Анастасія також є митним брокером. Корунов Ілля, другий засновник, — ФОП із Рівного з аналогічною діяльністю («надання інформаційних послуг»). У 2019 році він був засуджений за статтею 358 КК (підробка документів) через фальшиве водійське посвідчення після позбавлення прав за п’яне водіння. Рівненський суд закрив справу, звільнивши його від відповідальності.

Схема, описана солдатом, виглядає як ввезення «євроблях» під виглядом гуманітарної допомоги. Автомобілі, навіть пожертвувані, оформлюють на фіктивні фонди, як БФ «Українська свобода», і продають, а не передають ЗСУ. Учасники — Тхорук, Корунов і Герасимчук — ймовірно, перекупи, які раніше займалися «євробляхами» до закриття цієї схеми у 2019 році. Війна дала їм змогу відновити бізнес під виглядом благодійності.

Скільки таких «благодійників» працює в Україні, невідомо, але зростання кількості «євроблях» на дорогах свідчить про масштаби проблеми. Солдати змушені купувати транспорт за власні кошти, а фіктивні фонди та перекупи, як Rozmytny Avto, наживаються в тилу. Відсутність страху перед покаранням у таких ділків може вказувати на їхню можливу змову з тими, хто мав би їх контролювати. Ситуація вимагає негайної перевірки правоохоронними та антикорупційними органами.

superadmin

Recent Posts

Прокурор Кіровоградщини Стрелюк ховає мільйонні статки: декларації зникли з реєстру НАЗК

Очільник прокуратури Кіровоградської області Ян Стрелюк домігся вилучення своїх декларацій за 2014–2024 роки з публічного…

21 годину ago

Мільйонер Алієв під прицілом: Нацполіція викрила схему відмивання 1,5 млрд грн і фінансування тероризму

Національна поліція розслідує кримінальне провадження №42022000000001167 проти компаній, пов’язаних із бізнесменом Вагіфом Алієвим, зокрема ТОВ…

21 годину ago

Екс-“регіонал” Омельяненко скупив київський завод “Імпульс” для елітної забудови попри арешт майна

Колишній лідер фракції Партії регіонів у Київраді Олексій Омельяненко, якого підозрюють у розкраданні коштів, придбав…

21 годину ago

Хабар у рожевому пакеті: чому нардеп Кузьміних уникає покарання за корупцію

Справа народного депутата Сергія Кузьміних стала одним із найгучніших антикорупційних розслідувань в Україні: місяці оперативної…

21 годину ago

Родина Євтягіних із російськими паспортами веде бізнес у РФ і уникає санкцій в Україні

Санкції РНБО щодо громадян і юридичних осіб рф почали вводитися в Україні починаючи з березня…

2 дні ago

БЕБ викрило схему відмивання 1,78 млрд грн за участю «Столичної Ювелірної Фабрики»

Детективи Бюро економічної безпеки (БЕБ) розкрили масштабну схему ухилення від сплати податків, легалізації злочинних доходів…

2 дні ago