Хто заробив мільярди на фортифікаціях Харківщини та Запоріжжя: 30 кримінальних справ

По всій ділянці фронту триває зведення фортифікаційних споруд. За два роки на Харківський напрямок виділено майже 12 млрд гривень та 1,3 млрд гривень на Запорізький лише у 2024 році. Та за оцінкою військових експертів за три роки повномасштабного вторгнення споруди або не готові, або виконані неякісно, що дозволяє ворожим військам швидко займати нові села та міста. А тимчасова слідча комісія (ТСК) говорить уже про 30 кримінальних проваджень та збитки у 20 мільярдів гривень. То що ж не так з фортифікаціями і скільки на них втратила коштів держава?

Мало не щоденно з фронту приходять тривожні новини про просування російських військ по українській території. Про це також повідомив в етері “Еспресо” директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Сергій Згурець.

“Зараз найважчі часи, навіть порівняно з періодом масштабного вторгнення РФ. Ми говоримо і про Куп’янськ, Часів Яр, Торецьк, Покровськ, Курахове. На всіх цих напрямках ворог активно проводить штурмові дії, і останнім часом до цих напрямків дійсно додалася Велика Новосілка, – сказав аналітик.

Звичайно не зупинили б, але точно ускладнили життя росіянам на фронті міцні фортифікаційні споруди. Але скільки б на них не виділялося державних коштів, то вся щось із ними не так. Саме про це в ефірі і зазначив пан Сергій.

Таке враження, що наші оборонні фортифікації, побудовані для стримування наступу з півдня, мали прогалини на ділянці саме зі сходу, і ворог цим скористався. Наразі зі сходу є кілька напрямків атак, зокрема між річками Кашлагач і Шайтанка – це просування з південного сходу до Великої Новосілки“, – наголосив Згурець.

Питання фортифікаційних споруд на Харківщині

Навесні цього року в Харківській області спалахнула резонансна історія, пов’язана з будівництвом укріплень. Повідомлялося, що на зведення фортифікаційних споруд було витрачено понад 8 мільярдів гривень за рік, однак результат роботи викликав значні сумніви.

А 12 травня, командир підрозділу розвідки Сухопутних військ ЗСУ Денис Ярославський на своїй сторінці у Фейсбук заявив, що успішне просування російських військ на Харківському напрямку та розширення “сірої зони” у цьому регіоні пов’язано з тим, що не були добудовані обіцяні оборонні рубежі. Навіть мінної смуги на даній території не було. Тут мова йде про взяття Вовчанська.

Чи були добудовані обіцяні оборонні рубежі?

Крім того, з’ясувалося, що фортифікації на Харківському напрямку будуються, але цікавим чином. Деревина для будівництва закуповувалася через компанію, яка мала ознаки фіктивності, а її вартість значно перевищила середні ринкові ціни. До речі за якимось дивним збігом обставин, цими компаніями керували жінка, яку позбавили батьківських прав, чоловік, який отримав покарання за спробу вкрасти в магазині спиртне, та людина, на яку записано більше півсотні фіктивних фірм.

Як повідомило видання Інформатор, з початку 2023 року Харківська обласна адміністрація виділила понад 440 мільйонів гривень на закупівлю деревини для зведення оборонних споруд. Близько 75% цих коштів отримала компанія, яка репутація серйозні питання. Водночас точну кількість та якість поставленої деревини

Відповідальність за такі угоди лежить на Департаменті ЖКГ та ПЕК Харківської ОДА, керівником якого з 13 липня 2023 року є Едуард Яровий. Контракти з постачальниками укладаються за спрощеною процедурою, без тендерів, що неможливі для розуміння, якими критеріями керується департамент при виборі виконавців

Тоді також активісти та навіть військові наполягали, що принаймні частина укріплень не готова або в неналежному стані. А видання Інформатор написало, що велика кількість компаній, які отримали замовлення від ХОВА на мільярди гривень, тісно пов’язана с міською владою Харкова.

І вже у цьому році для будівництва фортифікаційних споруд у Харківській області виділено 3,9 млрд грн. Але ті ж компанії, що завітилися при скандалі знову ж виграли тендери. Наприклад, ТОВ “Бізнес проект”

3,9 млрд грн. на будівництво фортифікаційних споруд у Харківській області

Ця компанія до 2022 року мала основний вид діяльності 46.31 Оптова торгівля фруктами й овочами. І тут змінюється керівник та почали працювати над будівництвом житлових і нежитлових будівель. Це підприємство лише в 2024 році виграє 26 тендерів на будівництво фортифікаційних споруд

ТОВ “Бізнес проект'' виграла 26 тендерів на будівництво фортифікаційних споруд

Наступна – будівельна компанія ПП “БФ “ПРОМТЕКС”. Вона входить до консорціуму компаній Білдінг Груп, одним з бенефіціарів об’єднання є колишній депутат Верховної Ради України Анатолій Денисенко, а ще бере участь у відбудові міста та області після обстрілів.

Якщо ж вірити офіційним даним, то в компанії працює лише 136 працівників. Звертаємо на це увагу, тому що невідомо, як така кількість людей має встигнути відбудовувати місто та працювати над оборонними спорудами за виграними 19 тендерами

За офіційним даним в компанії працює 136 працівників

І це лише дві компанії, а якщо копнути глибше, то мабуть знайдуться і інші такі ж. Не спиняє цей бізнес навіть те, що зараз ТСК перевіряє скандальну роботу з будівництва фортифікацій за 2023 рік.

Будівництво фортифікацій у Запорізькій області

Для будівництва укріплень у Запорізькій областіуряд на засіданні 26 листопада ухвалив рішення скерувати понад 203 млн грн. Звичайно, що це гарна новина. Але давайте подивимось на попередні роботи зі зведення фортифікацій у Запорізькій області.

Після того, як ефірі телемарафону начальник Запорізької ОВА Іван Федоров розповів про активну роботу щодо зведення фортифікаційних споруд, в у Фейсбуці Ганна Омельченко, голова громадської організації “Роби своє” опублікувала лист, що вона імені громади звернулася до депутата Валерія Прозапаса із запитом провести перевірку цих споруд у Запоріжжі та області, щоб упевнитися, що вони дійсно існують, відповідають стандартам і здатні захищати нас – не лише на папері та у соцмережах Ivan Fedorov, а й у реальності. Однак, лист, надісланий на електронну пошту 5 листопада, залишився без відповіді. Проте після того, як пані Ганна особисто вручила 13 листопада його помічниці Олеся Єсіна, я отримала хоч якусь реакцію – саркастичну, але все ж таки відповідь.

Колективне звернення від громади міста Запоріжжя

Мене запевняють, що відповідь може бути нескоро, бо пан Прозапас служить у Збройних Силах України. Та, як бачимо, часу на активні публікації у соціальних мережах, інтерв’ю, коментарі і виступи у нього достатньо. Тому я не розумію, чому важливе питання безпеки громади так легковажно відкладається” – написала Омельченко.

А тепер подивимось що ж коїться із захистом прифронтових територій. Отож, ще 5 січня Запорізька ОВА оголошує тендер на 88,5 млн гривень для спорудження загороджувальних пірамід, так званні “Зуби дракона”. Згідно з даними, Запорізька ОВА планувала придбати 45 тисяч фортифікаційних споруд

Запорізька ОВА планувала придбати 45 тисяч фортифікаційних споруд

15 січня відбувся навіть аукціон і навіть була компанія-переможець, проте Запорізька ОВА відміняє закупівлю. Офіційно на платформі Prozorro написано, що відсутні бюджетні призначення з державного бюджету на цю закупівлю.

Відсутні бюджетні призначення на фортифікації Запоріжжя

Але виходить все не так. Аж 12 лютого, тобто десь через місяць після того як у Медіа обговорюється відміна торгів по оборонних закупівлях в області, де постійно тиснуть війська рф, Іван Федоров у своєму телеграм каналі прокоментував ситуацію

“Сьогодні в ЗМІ поширювалася інформація начебто Кабмін не виділив кошти на придбання загороджувальних пірамід для укріплення лінії оборони Запорізької області, а тому обласна влада скасувала тендер.

Дійсно, цей тендер був скасований. Були інші поважні причини, які з огляду на підступність ворога озвучити не можемо”. – написав Федоров

Але це ще не все цікаве. Попередньо Запорізькою ОВА був скасований ще один тендер, на цей раз по закупівлі обладнання для зведення взводно-опорного пункту.

Запорізькою ОВА був скасований ще один тендер

Цей тендер влада Запорізької області оголосила 4 січня 2024 року. Офіційно його було скасовано через відсутність пропозицій від потенційних учасників. Весело і з вогником Запорізька ОВА маскується від русні. Але не забуваємо, що це прифронтова територія, тож військовим, що там стоять та мирним жителям мабуть сміятися не дуже хочеться. До того ж на будівництво фортифікаційних споруд у Запорізькій області було виділено 1,3 млрд. гривень, про що повідомив Прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль

І от в ефірі національного телемарафону “Єдині новини” керівник Запорізької ОВА повідомив, що тендер скасували не через те, що не буде будуватись, а через те, що ворог не має знати, де і в якій кількості буде будуватися, про що на своїй сторінці повідомив Укрінформ. І от Запорізька ОВА так заховали оборонні укріплення, що ворог їх “не знайшов” і без проблем зайняв Велику Новосілку.

Укріплення на третьому році війни та проблеми їх зведення

Але укріплення на Запоріжчині таки дійсно будуються. І накінець то, на третьому році війни нібито роботи йдуть на завершення. А от армія агресора таку ж трирівневу побудову, яку називають “лінія Суровікіна”, пише, ВВС Україна, звела на окупованій частині Запорізької і Донецької областей за пів року – з жовтня 2022 до весни 2023.

Чому Україні потрібно було аж два роки, щоб почати будівництво фортифікацій? Є різні версії – мала кількість інженерних військ, хаос перших місяців конфлікту, обмеженість фінансового ресурсу держави і наступальні, а не оборонні плани української влади. Але одна із причин таки вразила – місцеві адміністрації в деяких випадках не надають необхідної допомоги військовим, які вимушені в умовах відсутності спецтехніки і матеріалів нашвидкуруч зводити фортифікаційні споруди біля лінії бойових дій.

Про це сказав в інтерв’ю “Радіо НВ” член парламентського комітету з питань нацбезпеки і оборони Сергій Рахманін. За його словами, ЗСУ мають законне право вилучати необхідну будівельну техніку для таких робіт, але це має проходити через місцеві військовій адміністрації.

Насправді, це виглядає трохи інакше – якщо домовляться з місцевою владою військові, то вона щось дасть, якщо не домовляться, то не дасть. І дуже поширена відповідь: “ви все одно це втратите, розіб’єте чи воно вибухне, і тому ми вам цього не надамо”. Таких випадків дуже багато“, – каже депутат

Страшно навіть уявити, що окремі чиновники ставлять втрату техніки вище життя солдата, а це чийсь син або донька, мати чи батько.

Але проблеми з фортифікаціями – це не голослівні заяви. Як повідомляють медіа, у Верховній Раді України триває робота тимчасової слідчої комісії (ТСК) стосовно можливої корупції на будівництві фортифікацій. Стало також відомо, що відкрито 30 кримінальних проваджень. Загальна сума можливих збитків – 20 мільярдів гривень.

Тобто у той час коли ворог активно наступає і на фронті гинуть наші кращі сини та доньки, люди донатять з мізерних зарплат і пенсій, інші країни стараються допомогти фінансово і зброєю, кошти виділені на захист ймовірно нахабно розкрадаються.

Тож аналітики СтопКору звернулися за письмовими роз’ясненнями до Міністерства оборони України, Верховної ради України та голів Запорізької ОВА Івана Федорова та Харківської ОВА Олега Синєгубова та чекаємо на відповіді у встановлені законом терміни. А поки журналісти продовжують стежити за ситуацією з фортифікаціями.

Запорізька обласна військова адміністрація повідомила, що інформація щодо будівництва фортифікаційних споруд у Запорізькій області не може бути надана, оскільки потребують надання роз’яснень, а не є публічною інформацією. Тобто на жодне із запитань Запорізька ОВА фактично відповіді не надала.

Відповідь Запорізької ОВА
Відповідь Запорізької ОВА

Більше актуальних матеріалів по темі

ВРП залишила на посаді суддю, якого підозрюють у держзраді та фінансуванні війни: «Я патріот України

23 січня Вища рада правосуддя відмовила заступнику Генерального прокурора в утриманні...

Кабмін та ФДМУ збираються забрати у компанії Молчанової землю на столичному Виноградарі

ДП “НДВА “Пуща-Водиця” спільно з Фондом держмайна і Кабінетом...

Як харчова мафія Міноборони втримала свій ринок

З моменту скандалу навколо яєць по 17 минуло два...

Дніпропетровська ОДА не може назвати кількість і вартість збудованих фортифікацій у Павлоград

Дніпропетровська обласна державна адміністрація у відповіді на запит журналістів...

Розтрата бюджету на €30 млн і обіцянки: у чому підозрюють мера Нетішина Супрунюка

Останній місяць 2024 року виявився насиченим подіями для мера...

61 мільйонів для “підземного картелю”: ще одного підрядника “Київського метрополітену” взяли під слідство

У столичній Нацполіції розслідують факти заволодіння бюджетними коштами при...

Які зарплати у керівників культури у Лебедині?

До двох тисяч доларів на місяць отримують керівники сектору...

У будинку мера Києва викрили нічний клуб для дорослих

У будинку, де проживає мер Києва, викрили нічний клуб...

Маєток, магазин солодощів і приховане авто: журналісти розкрили статки голови Кутської ОТГ

Родинна бізнес-імперія чи конфлікт інтересів? Як стало відомо журналістам,...