Микола Лагун: тіньові схеми та спроби продати активи «Дельта Банку»

Колишній власник «Дельта Банку» Микола Лагун, чия фінансова імперія зазнала краху в 2015 році з втратами кредиторів на 24,5 млрд грн, продовжує привертати увагу через спроби продати активи збанкрутілого банку. Про це повідомляє видання Коротко.Про, викликаючи питання про законність таких угод і шанси вкладників повернути кошти. СтопКор дослідив історію Лагуна та його нинішні дії, адже він переховується від правосуддя за кордоном.

Хто такий Микола Лагун

Микола Лагун народився у 1973 році в селі Семенівка Черкаської області. Закінчив Київський національний економічний університет, отримавши ступінь кандидата економічних наук. Кар’єру розпочав у Нацбанку України, згодом працював у комерційних банках. У 2005 році придбав кредитний союз «Фаворит», який трансформував у «Дельта Банк». У 2010–2014 роках очолював Одеську ОДА та був нардепом від Партії регіонів. Після Революції гідності зберіг вплив у регіональній політиці, співпрацюючи з бізнес-орієнтованими партіями.

«Дельта Банк» активно розвивав споживче кредитування. У 2011 році 29,39% акцій банку придбав американський Cargill, але 70,61% залишилися у Лагуна. У 2015 році банк визнали неплатоспроможним, а активи передали Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО).

Кримінальні справи

Лагун є фігурантом кількох проваджень:

  • У 2021 році його звинуватили в розтраті 1 млрд грн через незаконний кредит підконтрольній компанії у 2012–2013 роках на 430 млн грн, з яких 199 млн грн не повернуто.
  • Укладення невигідного договору про відступлення кредитних прав на 29 млн грн.
  • У 2015 році Лагун отримав 153,5 млн грн від іноземної компанії, не задекларувавши їх і ухилившись від сплати 33 млн грн податків.

Через неявку до суду Лагуна оголосили в міжнародний розшук у жовтні 2024 року. З 2022 року він проживає в Австрії.

У 2020 році НБУ стягнув із Лагуна земельні ділянки на 233 млн грн для погашення боргів. У грудні 2023 року Господарський суд Києва відхилив його заяву про визнання неплатоспроможним через борги на 7,8 млрд грн, зокрема 6 млрд грн перед державними банками (Ощадбанк, Укрексімбанк, НБУ).

Спроби продати активи

За даними Коротко.Про, Лагун намагається продати активи «Дельта Банку» новим власникам, що викликає підозри щодо прозорості. У серпні 2024 року журналісти виявили схему на 15 млрд грн, яка імітує банкрутство для збереження контролю над активами. Правоохоронці розшукують близько 1 млрд грн, пов’язаних із Лагуном, але прогрес у поверненні коштів відсутній. ФГВФО продовжує повертати кошти вкладникам, однак складність фінансових операцій гальмує процес.

Думка експерта

Адвокат Валентин Загарія, старший партнер компанії «Спенсерс», у подкасті СтопКору зазначив:
«Лагун використовує складні структури для виведення коштів за кордон через підконтрольні компанії. Нова схема полягає в продажі активів за безцінь, використовуючи слабкий контроль держави. Це дозволяє уникнути їх стягнення».

Висновки

Микола Лагун залишається центральною постаттю одного з найбільших фінансових скандалів України. Його дії призвели до мільярдних втрат для держави та вкладників «Дельта Банку». Спроби продати активи в обхід правосуддя, переховування в Австрії та складні фінансові схеми ускладнюють розслідування. Повернення коштів залежить від ефективності роботи правоохоронців і ФГВФО, але справа Лагуна підкреслює системні проблеми в боротьбі з фінансовими махінаціями.

superadmin

Recent Posts

Виробник дронів «Укропчик» сплатить 9,6 млн грн за зрив поставок для ЗСУ

ТОВ «Кальхеон», постачальник FPV-дронів «Укропчик» для ЗСУ, має сплатити 9,6 млн грн штрафу за порушення…

16 години ago

Гендиректор «Лісів України» Болоховець підозрюється у незаконному збагаченні на 7,9 млн грн

Директора державного підприємства «Ліси України» Юрія Болоховця затримали за підозрою в незаконному збагаченні на суму…

16 години ago

Керівник підрозділу НАБУ Магамедрасулов підозрюється у корупції та зв’язках із РФ

Керівника четвертого підрозділу детективів НАБУ Руслана Магамедрасулова затримали за підозрою в корупції та зв’язках із…

16 години ago

Учасники корупційної схеми в Білгород-Дністровському суді уклали угоду з САП

Вищий антикорупційний суд (ВАКС) затвердив угоду про визнання винуватості п’ятьох учасників корупційної схеми в Білгород-Дністровському…

16 години ago

Ексрадник Резнікова вийшов під заставу у справі про розкрадання $10 млн на формі для ЗСУ

Колишній радник міністра оборони Роман Баликін, якого підозрюють у причетності до розкрадання $10 млн при…

16 години ago

Столична прокурорка Вікторія Гончарова незаконно користується елітним Bentley Bentayga

Прокурорка управління нагляду за додержанням законів Нацполіцією Київської міської прокуратури Вікторія Гончарова (Краєвська) не декларує…

5 днів ago