Контрабандисти в Одесі використовують схеми експорту сільгосппродукції для відмивання коштів, транспортуючи продукцію сумнівного походження до ОАЕ, звідки постачають дешеві цигарки. Про це стало відомо з кримінального провадження Бюро економічної безпеки (БЕБ) за ч. 5 ст. 191 та ч. 1 ст. 204 КК.
У 2022–2023 роках на Одещині діяла група, яка створила низку компаній-експортерів із ознаками «ризиковості»:
Ці фірми експортували сільгосппродукцію сумнівного походження, подаючи фальсифіковані документи до митниці. Це дозволяло ухилятися від сплати податків, не повертати валютну виручку та відмивати кошти.
Під час слідства БЕБ виявило в Одесі точки продажу тютюнових виробів без акцизних марок і дозвільних документів. Їхню діяльність контролювали Ігор Деде, директор ТОВ «Лінкор Трейд Україна» (код 42824531), та інший громадянин.
Компанія «Лінкор Трейд Україна», що має офіс в ОАЕ, у листопаді 2022 року завищила від’ємне значення ПДВ, отримавши з бюджету 1,6 млн грн. За 2020–2023 роки фірма подала 43 заявки на відшкодування ПДВ на 61,5 млн грн, з яких 45,2 млн грн було повернуто.
На рахунки компанії в АТ «Райффайзен Банк» за 2020–2022 роки надійшло 76,7 млн грн, із них:
Компанія занизила податкові зобов’язання на 14,4 млн грн через недекларування коштів і завищила податковий кредит на 0,9 млн грн через безтоварні операції. Це призвело до завищення від’ємного значення ПДВ на 13,6 млн грн.
У 2021 році «Лінкор Трейд Україна» співпрацювала з ТОВ «Меліса-Агро» (код 43615938), яке, за ухвалою Одеського апеляційного суду від 1 лютого 2023 року (справа №521/15404/22), входило до мережі підставних фірм. Це може свідчити про причетність Ігоря Деде до ширшої схеми.
У 2023 році одеський суд виніс вирок власниці та директорці ТОВ «Ланс Логістик» Ганні Касьян. Її оштрафували на 85 тис. грн із конфіскацією контрабандних цигарок за ч. 1 ст. 204 КК.
Харківська фірма ТОВ «Краука» належить Андрію Скидоненку, на якого оформлено ще 77 компаній. У період із жовтня 2022 по лютий 2023 року вона уклала зовнішньоекономічний договір із Aa Sodrujestvo Limited (ОАЕ) і експортувала «насіння соняшнику» за 33 митними деклараціями на 224,5 млн грн, використовуючи преференцію «410».
Одеські контрабандисти цигарок використовують «зернові» схеми для відмивання коштів, експортуючи фіктивну сільгосппродукцію до ОАЕ та імпортуючи дешеві тютюнові вироби. Фіктивні компанії, підставні особи та махінації з ПДВ дозволяють ухилятися від податків і виводити мільйони гривень. Кримінальне провадження БЕБ має встановити всіх причетних і масштаби схеми, щоб зупинити незаконну діяльність.
Міський голова Черкас Анатолій Бондаренко подав виправлену декларацію за 2024 рік, у якій відобразив значний…
Колишній заступник міністра соціальної політики Борис Лебедцов, якого підозрюють у службовій недбалості, викритий у поданні…
Ужгородська компанія ТОВ «Тиса-Енерджі Груп», що належить помічнику народного депутата від «Слуги народу» Анатолія Костюха,…
Будівельна компанія з Чорноморська, що має зв’язки з колишнім депутатом від партій Геннадія Труханова та…
Вищий антикорупційний суд (ВАКС) отримав заставу в розмірі 1,75 млн грн за колишнього голову Білгород-Дністровського…
Начальник відділу Київської митниці Валерій Чіхін задекларував значні валютні заощадження, але не вказав жодного об’єкта…