Розпорядження державним майном у Національній академії наук України: результати аудиту

130 гектарів землі, десятки інвестиційних угод і всього 107 квартир за три роки – аудит показав, як Національна академія наук України розпоряджається державним майном.

Національна академія наук України (НАНУ) є одним із найбільших управителів державного майна, що включає нерухомість і землю. Наприкінці 2023 року на балансі НАНУ перебувало 6893 об’єкти нерухомості, серед яких 458 – це земельні ділянки. Загальна залишкова вартість землі склала 73,2 мільярда гривень. Про це повідомила Державна аудиторська служба України.

Однак, після проведення аудиту Держаудитслужбою було виявлено, що НАНУ використовує ці земельні ділянки не для розвитку науки, а передає їх під забудову для отримання незначної кількості житла та нежитлових приміщень за інвестиційними угодами.

Академія наук впродовж більше ніж 20 років встигла укласти вже 44 інвестиційну угоду: 20 з них – у період 2020-2023 років.

У підсумку приватні інвестори отримали у власність понад 130 га землі. Найцікавішим є те, що більшість цих угод, а саме 34, стосуються забудови 116 гектарів землі у Києві, яка через активний розвиток ринку нерухомості вважається “золотою” і привабливою для забудовників.

У рамках перших угод із приватними структурами передбачався “обмін” землі на не менше 10% готових приміщень, переважно як житлових квартир для наукових працівників.

Але з часом цей відсоток різко скоротився. Наприклад, у 2023 році лише 2% від загальної площі забудови, за окремими договорами, буде передано НАНУ. Це означає, що державну землю у столиці практично віддають у приватні руки майже безкоштовно. Проблема житла для науковців так і не вирішується, адже більшість проєктів залишаються на папері. Аудит виявив, що у 2020-2023 роках житловий фонд Академії поповнився всього на 107 квартир, тоді як у черзі на житло залишаються близько 650 науковців.

Після 16 років від укладення інвестиційної угоди НАН України не отримала обіцяних 7676,66 кв. м житла або 152 квартири в ЖК “Кришталеві джерела”. Завершення будівництва комплексу відбулося ще у третьому кварталі 2022 року, а поточна ціна квадратного метра у цьому ЖК складає від 48 до 68 тисяч гривень.

Якщо бажаєте ознайомитись із деталями справи про неефективне розпоряджання майном Національною академією наук України та її окремими установами, це можна зробити у статті фахівців Держаудитслужби, опублікованої в науково-практичному журналі “Фінансовий контроль” (2024, №9).

Більше актуальних матеріалів по темі

61 мільйонів для “підземного картелю”: ще одного підрядника “Київського метрополітену” взяли під слідство

У столичній Нацполіції розслідують факти заволодіння бюджетними коштами при...

Які зарплати у керівників культури у Лебедині?

До двох тисяч доларів на місяць отримують керівники сектору...

У будинку мера Києва викрили нічний клуб для дорослих

У будинку, де проживає мер Києва, викрили нічний клуб...

Маєток, магазин солодощів і приховане авто: журналісти розкрили статки голови Кутської ОТГ

Родинна бізнес-імперія чи конфлікт інтересів? Як стало відомо журналістам,...

Головний психіатр ЗСУ збагатився на понад 1 млн доларів

Служба безпеки України за сприяння Міністерства оборони та Головнокомандувача Збройних...

Елітний відпочинок чи обмін досвідом? Чиновниця КМДА Соловйова помічена в Іспанії в розпал оксамитового сезону

СтопКор продовжує досліджувати закордонні поїздки столичних посадовців та депутатів...

Чи будуватиме нову СЕС під Броварами підозрюваний у справі про розкрадання земель Міноборони?

З місцевих джерел журналістам СтопКору стало відомо, що в...

Будівництво дороги на Жуляни в Києві замовили за 1,47 млрд гривень без забезпечення фінансування

Під кінець 2024 року столиця замовила продовження будівництва дороги...

Олександр Іванов та Сергій Возний: Як кримінальні авторитети впливають на життя Бородянки

Відновлення постраждалої від російської агресії Бородянської громади на сьогодні...