Учасники корупційної схеми в Білгород-Дністровському суді уклали угоду з САП

Вищий антикорупційний суд (ВАКС) затвердив угоду про визнання винуватості п’ятьох учасників корупційної схеми в Білгород-Дністровському міськрайонному суді Одеської області, яка дозволяла чоловікам уникати мобілізації через фіктивні судові рішення.

Про це повідомляє редакція 368.media.

Угоду уклали двоє колишніх помічників суддів (Наталія Кудакова, Інна Тарута), заступник керівника апарату суду (Ольга Кіяшко), консультант суду (Олег Монарі) та помічник адвоката (Павло Пєтухов). З квітня 2022 року в суді діяла схема ухвалення рішень про визначення місця проживання дитини з батьком на надуманих підставах, що дозволяло виїжджати за кордон або отримувати відстрочку від призову під час мобілізації.

Спочатку схема не була скоординованою, а розмір хабарів не фіксованим. З серпня 2022 року адвокат почав рекламувати в інтернеті послуги з організації виїзду чоловіків за кордон через судові рішення, які ухвалювалися за одне засідання без участі сторін, орієнтуючись переважно на моряків. Через зростання попиту схема ускладнила роботу, і не пізніше 26 серпня 2022 року голова суду Валентин Заверюха, за даними слідства, очолив групу, до якої входили працівники суду та адвокати. Він установив єдиний розмір хабаря для суддів — 500 доларів за рішення, плату за розподіл справи на потрібного суддю — 2 тис. грн, а з березня 2023 року отримував половину хабаря (1 тис. грн) за кожну розподілену справу. Заверюха також нібито запобігав викриттю через зв’язки в правоохоронних органах.

Адвокат забезпечував масову подачу позовів про самостійне виховання батьком дитини до 18 років, отримував хабарі та ділився з іншими учасниками. Заступник керівника апарату організовувала авторозподіл справ, а консультант суду за погодженням із головою та заступником апарату втручався в автоматизовану систему документообігу, розподіливши 316 справ. Помічники суддів передавали хабарі за розподіл справ і позитивні рішення, комунікували з адвокатами та готували проєкти рішень. Їхні дії кваліфіковано як пособництво в хабарництві та сприяння незаконному переправленню чоловіків через кордон.

Помічник адвоката адміністрував TikTok-акаунт і Telegram-канал, знімав рекламу послуг із виїзду за кордон, готував і подавав позови від імені клієнтів разом із хабарями. Його звинуватили в пособництві незаконному переправленню через кордон і перешкоджанні діяльності ЗСУ.

Усі п’ятеро уклали угоду з прокурором САП, зобов’язавшись співпрацювати у розслідуванні діяльності організованої групи в суді протягом 2022–2024 років. Вони отримали умовне покарання: 5 років позбавлення волі з іспитовим строком 3 роки. Також обвинувачені мають перерахувати на підтримку ЗСУ: працівники суду — 10 тис. і 60 тис. грн, помічник адвоката — 240 тис. грн.

Раніше подібні угоди уклали двоє адвокатів і секретарка судового засідання. За оцінками правоохоронців, суд ухвалив понад тисячу рішень, що дозволяли уникати мобілізації та виїжджати за кордон. Операція НАБУ і САП із викриття схеми тривала понад рік. У січні 2024 року задокументовано хабар судді Олександру Боярському, але група продовжувала діяльність. Улітку та восени 2024 року виявлено нові злочини, повідомлено про підозру 9 особам, а в лютому 2025 року встановлено 13 учасників групи.

Ця справа викриває системну корупцію в судовій системі, що підриває мобілізаційні процеси. Розслідування має продовжитись для притягнення всіх винних до відповідальності.

Більше актуальних матеріалів по темі

Виробник дронів «Укропчик» сплатить 9,6 млн грн за зрив поставок для ЗСУ

ТОВ «Кальхеон», постачальник FPV-дронів «Укропчик» для ЗСУ, має сплатити...

Гендиректор «Лісів України» Болоховець підозрюється у незаконному збагаченні на 7,9 млн грн

Директора державного підприємства «Ліси України» Юрія Болоховця затримали за...

Керівник підрозділу НАБУ Магамедрасулов підозрюється у корупції та зв’язках із РФ

Керівника четвертого підрозділу детективів НАБУ Руслана Магамедрасулова затримали за...

Ексрадник Резнікова вийшов під заставу у справі про розкрадання $10 млн на формі для ЗСУ

Колишній радник міністра оборони Роман Баликін, якого підозрюють у...

Столична прокурорка Вікторія Гончарова незаконно користується елітним Bentley Bentayga

Прокурорка управління нагляду за додержанням законів Нацполіцією Київської міської...

Прокурор Кіровоградщини Стрелюк ховає мільйонні статки: декларації зникли з реєстру НАЗК

Очільник прокуратури Кіровоградської області Ян Стрелюк домігся вилучення своїх...

Мільйонер Алієв під прицілом: Нацполіція викрила схему відмивання 1,5 млрд грн і фінансування тероризму

Національна поліція розслідує кримінальне провадження №42022000000001167 проти компаній, пов’язаних...

Екс-“регіонал” Омельяненко скупив київський завод “Імпульс” для елітної забудови попри арешт майна

Колишній лідер фракції Партії регіонів у Київраді Олексій Омельяненко,...

Хабар у рожевому пакеті: чому нардеп Кузьміних уникає покарання за корупцію

Справа народного депутата Сергія Кузьміних стала одним із найгучніших...