Від імпорту російської енергії до бізнесу з путінським фінансистом: зв’язки Андрія Геруса в енергетичній політиці України

Голова парламентського комітету з енергетики Андрій Герус уже кілька років формує енергетичну політику України, але його дії та бізнесові зв’язки родини викликають дедалі більше запитань. У розпал повномасштабної війни з Росією з’ясувалося, що дружина Геруса була пов’язана бізнесом із наближеним до Володимира Путіна фінансистом, який перебуває під санкціями Заходу. Про це повідомляє «Прямий».

Ще у 2021 році Герус, як голова енергетичного комітету Верховної Ради, активно підтримував імпорт електроенергії з Росії та Білорусі, стверджуючи, що це не загрожує енергетичній безпеці України, а йдеться про «незначні обсяги». Він був автором законодавчої правки, яка уможливила цей імпорт, що викликало значний резонанс у медіа та серед експертів.

У жовтні 2021 року, під час голосування за «антиолігархічний» закон, Герус опублікував спільне фото з депутатом Вадимом Новинським, пов’язаним із проросійською ОПЗЖ. Він підтвердив, що обговорював із Новинським законопроєкт, що спричинило критику: боротьба з олігархами через діалог із ними виглядала щонайменше суперечливо.

У 2022 році, коли Росія розпочала повномасштабне вторгнення, а енергетична інфраструктура України стала головною мішенню, Герус продовжував просувати ініціативи, які, на думку критиків, не сприяли зміцненню української енергетики. Член енергетичного комітету Олексій Кучеренко цього літа назвав Геруса найслабшим головою комітету за всю історію Верховної Ради, оцінивши ефективність його роботи у 10–15%. Кучеренко також вказав на провал у роботі НКРЕКП, створеної за законом, ініційованим Герусом.

Нещодавно стали відомі деталі про бізнес родини Геруса. Його дружина, Наталія Герус, до лютого 2025 року була співвласницею та директоркою ТОВ «Українська мрія». Іншим співвласником компанії є Кирило Дмитрієв — російський фінансист, керівник Російського фонду прямих інвестицій, якого Путін у 2025 році призначив спеціальним представником із міжнародного інвестиційного співробітництва. Бізнесовий зв’язок із Дмитрієвим тривав щонайменше до лютого 2025 року, і лише після розголосу Наталія Герус почала виходити зі складу засновників компанії. До 2019 року «Українську мрію» очолював сам Андрій Герус, передавши керівництво дружині після обрання до Верховної Ради.

Ці факти формують тривожну картину. Герус просував ідеї, які послаблюють енергетичну незалежність України, публічно співпрацював із проросійськими політиками, а його родина мала бізнес із наближеним до Кремля фінансистом. Такі дії на посаді голови енергетичного комітету важко пояснити випадковими помилками чи бездіяльністю. Ця ситуація потребує ретельної перевірки Службою безпеки України, щоб з’ясувати, чи не є рішення Геруса частиною системної діяльності, що загрожує національній безпеці.

Більше актуальних матеріалів по темі

Прокурор Кіровоградщини Стрелюк ховає мільйонні статки: декларації зникли з реєстру НАЗК

Очільник прокуратури Кіровоградської області Ян Стрелюк домігся вилучення своїх...

Мільйонер Алієв під прицілом: Нацполіція викрила схему відмивання 1,5 млрд грн і фінансування тероризму

Національна поліція розслідує кримінальне провадження №42022000000001167 проти компаній, пов’язаних...

Екс-“регіонал” Омельяненко скупив київський завод “Імпульс” для елітної забудови попри арешт майна

Колишній лідер фракції Партії регіонів у Київраді Олексій Омельяненко,...

Хабар у рожевому пакеті: чому нардеп Кузьміних уникає покарання за корупцію

Справа народного депутата Сергія Кузьміних стала одним із найгучніших...

Родина Євтягіних із російськими паспортами веде бізнес у РФ і уникає санкцій в Україні

Санкції РНБО щодо громадян і юридичних осіб рф почали...

БЕБ викрило схему відмивання 1,78 млрд грн за участю «Столичної Ювелірної Фабрики»

Детективи Бюро економічної безпеки (БЕБ) розкрили масштабну схему ухилення...

Депутат на пільгах: як Артем Кунаєв отримує бюджетні кошти за оренду квартири, пов’язаної з його родиною

Народний депутат від «Слуги народу» Артем Кунаєв отримує з...

Керівник Кіровоградської прокуратури Ян Стрелюк може бути причетним до аграрних схем на Полтавщині

Керівник прокуратури Кіровоградської області Ян Стрелюк, який раніше очолював...

Корупційний скандал у тилу: «Гранпрі ЛТД» судиться з Міноборони через мільярдну закупівлю

У червні 2025 року ДП «Державний оператор тилу» (ДОТ),...